Pomnik Carla Wiesena pod Wielką Sową

Rzeczka

Widok na pomnik Carla Wiesena przy szlaku

Pomnik Carla Wiesena na szlaku pod Wielką Sową (Fot. Krystian Buczak / Fundacja WSPINKA)

Pomnik Carla Wiesena jest usytuowany na szlaku na Wielką Sowę pomiędzy schroniskami Orzeł i Sowa. Pomnik został ufundowany przez Towarzystwo Sowiogórskie dla upamiętnienia postaci oddanego sowiogórskiego działacza i społecznika.

Karl Wiesen był bowiem osobą, która przysłużyła się do rozwoju i promocji turystyki w Górach Sowich jak nikt inny. Ten Walimski fabrykant i współwłaściciel zakładów włókienniczych ”Websky, Hartmann & Wiesen AG” jako przewodniczący walimskiego Towarzystwa Sowiogórskiego przyczynił sie w ogromnej skali do budowy pierwszej wieży na Wielkiej Sowie oraz budowy schroniska pod Wielką Sową (pod które przekazał nawet grunt w górnej części Sokolca.

Pomnik postawiony w 1898 roku nie zachował sie w całości, wandale zniszczyli boweim kluczową tablicę z napisem w języku niemieckim o treści: "Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór, Carlowi Wiesenowi". Dlatego też dzięki staraniom lokalnej społeczności w 202 roku oddano do użytku odnowiony pomnik z tablicą w językach polskim i niemieckim o treści: "Wierny przyjaciel Gór Sowich Karl Wiesen".

Rzeczka

50.667556762695
16.476526260376

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Zabytki i muzea

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
pomnik
szlak pieszy
pamiątka