Żaden obszar na wspinaczkowej mapie Polski nie oferuje tak zróżnicowanych form skalnych jakie można znaleźć na Dolnym Śląsku. Oprócz szeroko znanych i popularnych rejonów Gór Sokolich i Rudaw Janowickich z granitowymi skałami oraz Hejszowiny w Parku Narodowym Gór Stołowych, warto zainteresować się innymi miejscami, gdzie znajdziemy różnorodność skał i formacji wspinaczkowych.
Najbardziej na południowy wschód położonym regionem wspinaczkowym na Dolnym Śląsku jest Ziemia Kłodzka z interesującymi gnejsowymi rejonami w okolicach Lądka-Zdroju, Międzygórza i Nowej Wsi.
Wielką popularnością w ostatnich kilku latach cieszą się Orle Skały na Szczytniku. Dynamiczny rozwój rejonu, dzięki współpracy Fundacji WSPINKA i Nadleśnictwa Zdroje, doprowadził do powstania ponad setki sportowych dróg wspinaczkowych a komfortowe dojście do poszczególnych piaskowcowych skał zapewnia utworzony na przełomie 2018 i 2019 roku Leśny Szlak Wspinaczkowy, łączący Polanicę-Zdrój i Szczytnik.
Nieco dalej w kierunku północno-zachodnim, w okolicach Kamiennej Góry znajdziemy urokliwe zlepieńcowe wychodnie skalne, z których najciekawsze znajdują się w rejonie Spękanych Skał w Miszkowicach. Inną atrakcję stanowią nieczynne kamieniołomy ryolitu niedaleko Lubawki.
Jeszcze dalej w kierunku zachodniej granicy Polski budowa geologiczna pozwoliła na powstanie wielu karkonoskich rejonów wspinaczkowych ze skałami granitowymi. Warto odwiedzić Krucze Skały w Karpaczu, Szklarską Porębę i Dolinę Kamiennej (m. in. Piekielnik, Krzywe Baszty, Sowiniec oraz Aplitowa) a także Bobrowe Skały nad Piechowicami w Górach Izerskich. Ciekawostką geologiczną i także wspinaczkową są wznoszące się ponad Szklarską Porębą Dolną niewysokie Zbójeckie Skały zbudowane z bardzo twardych hornfelsów.
Ostatnim obszarem wartym zwiedzenia z liną są rozciągające się od Jeleniej Góry do Bolesławca Góry i Pogórze Kaczawskie, na terenie których znowu znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów skał z możliwością wspinaczki, niespotykanych w innych rejonach Polski.
Porfirowe Karczmisko w Kaczorowie, bazaltowy Diablak koło Złotoryi czy zbudowane z szarych piaskowców Szwajcaria Lwówecka w Lwówku Śląskim oraz Wieżyca - najdalej na północy Polski położna naturalna wychodnia skalna umożliwiająca wspinaczkę, to tylko kilka kolejnych przykładów niezwykłej różnorodności geologicznej i wspinaczkowej Dolnego Śląska.