Wspinacz na ścianie skalnej.

Wspinaczkowy zawrót głowy

Dolny Śląsk oferuje niezwykle zróżnicowane miejsca do wspinania od granitu po piaskowiec, od miejsc rodzinnych po "cyfrę". Oto wybór miejsc wspinaczkowych dla każdego, zaczynajmy!

Żaden obszar na wspinaczkowej mapie Polski nie oferuje tak zróżnicowanych form skalnych jakie można znaleźć na Dolnym Śląsku. Oprócz szeroko znanych i popularnych rejonów Gór Sokolich i Rudaw Janowickich z granitowymi skałami oraz Hejszowiny w Parku Narodowym Gór Stołowych, warto zainteresować się innymi miejscami, gdzie znajdziemy różnorodność skał i formacji wspinaczkowych.

Najbardziej na południowy wschód położonym regionem wspinaczkowym na Dolnym Śląsku jest Ziemia Kłodzka z interesującymi gnejsowymi rejonami w okolicach Lądka-Zdroju, Międzygórza i Nowej Wsi.

Skały Stołowe w okolicach Lądka Zdroju

Wielką popularnością w ostatnich kilku latach cieszą się Orle Skały na Szczytniku. Dynamiczny rozwój rejonu, dzięki współpracy Fundacji WSPINKA i Nadleśnictwa Zdroje, doprowadził do powstania ponad setki sportowych dróg wspinaczkowych a komfortowe dojście do poszczególnych piaskowcowych skał zapewnia utworzony na przełomie 2018 i 2019 roku Leśny Szlak Wspinaczkowy, łączący Polanicę-Zdrój i Szczytnik.

Widokowa - Szczytnik

Nieco dalej w kierunku północno-zachodnim, w okolicach Kamiennej Góry znajdziemy urokliwe zlepieńcowe wychodnie skalne, z których najciekawsze znajdują się w rejonie Spękanych Skał w Miszkowicach. Inną atrakcję stanowią nieczynne kamieniołomy ryolitu niedaleko Lubawki.

 

Jeszcze dalej w kierunku zachodniej granicy Polski budowa geologiczna pozwoliła na powstanie wielu karkonoskich rejonów wspinaczkowych ze skałami granitowymi. Warto odwiedzić Krucze Skały w Karpaczu, Szklarską Porębę i Dolinę Kamiennej (m. in. Piekielnik, Krzywe Baszty, Sowiniec oraz Aplitowa) a także Bobrowe Skały nad Piechowicami w Górach Izerskich. Ciekawostką geologiczną i także wspinaczkową są wznoszące się ponad Szklarską Porębą Dolną niewysokie Zbójeckie Skały zbudowane z bardzo twardych hornfelsów.

Krucze Skały

Ostatnim obszarem wartym zwiedzenia z liną są rozciągające się od Jeleniej Góry do Bolesławca Góry i Pogórze Kaczawskie, na terenie których znowu znajdziemy mnóstwo różnych rodzajów skał z możliwością wspinaczki, niespotykanych w innych rejonach Polski.

Diablak

Porfirowe Karczmisko w Kaczorowie, bazaltowy Diablak koło Złotoryi czy zbudowane z szarych piaskowców Szwajcaria Lwówecka w Lwówku Śląskim oraz Wieżyca - najdalej na północy Polski położna naturalna wychodnia skalna umożliwiająca wspinaczkę, to tylko kilka kolejnych przykładów niezwykłej różnorodności geologicznej i wspinaczkowej Dolnego Śląska.