Odwiedzając od wielu lat różne zakątki Dolnego Śląska, poznaliśmy wielu ciekawych ludzi i pasjonatów a także częstokroć trafialiśmy na niezwykłe atrakcje, których wcale nie spodziewaliśmy się. Poniżej przedstawiamy 6 miejsc, które szczególnie nas urzekły i niekoniecznie trafiają na pierwsze strony turystycznych przewodników.
Torfowisko pod Zieleńcem
Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem jest zjawiskową atrakcją przyrodniczą, która daje możliwość podziwiania unikatowych gatunków roślin, takich jak brzoza karłowata (będącą rośliną charakterystyczną dla Syberyjskiej Tundry), sosna błotna, rosiczka okrągłolistna i podłużnolistna, żurawina błotna, borówka bagienna czy bożyna czarna. Można spotkać tam także rzadkie okazy fauny - endemiczne pajęczaki, cietrzewia, głuszca, czarnego bociana oraz motyla szlaczkonia cytrynka. Na ternie rezerwatu można poruszać się po wytyczonej ścieżce dydaktycznej, biegnącej w dużej części po drewnianych podestach, ponad torfowiskiem. Znajduje sie tu również wieża widokowa, pozwalająca podziwiać bagienne krajobrazy ze znacznej wysokości.
Błędne Skały
Błędne Skały to niepowtarzalny labirynt skalny na grzbiecie Skalniaka (915 m n.p.m.), który został wyrzeźbiony w piaskowcach ciosowych przez wodę i wiatry. Pomiędzy ścianami skalnymi, które często tworzą ciasne przejścia i przełazy, poprowadzona została trasa turystyczna o długości kilkuset metrów. Szlak wijący się pomiędzy Błędnymi Skałami jest jedną z atrakcji Parku Narodowego Gór Stołowych.
Ogród Japoński w Jarkowie
Ogród Japoński został założony w 1980 roku i jest prowadzony przez państwo Lucynę i Edwarda Majcher. W 2003 roku został udostępniony do zwiedzania. Ogród cały czas się rozwija i upiększa a właściciele systematycznie powiększają jego obszar. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko przepięknie kwitnącą roślinność lecz także liczne oryginalne japońskie rzeźby kamienne. Uroku ogrodowi dodaje także woda spływająca strumieniami i kaskadami a w kilku miejscach tworząca oczka wodne.
Ogród jest otwarty od maja do końca września, codziennie od 10:00 do 16:00. Przy posesji jest nieduży parking.
Kawiarnia u Apostoła w Chełmsku Śląskim
Niezwykle zjawiskowe miejsce, które stworzył pasjonat lokalnej tradycji i kultury. Pan Adam uraczy wszystkich zainteresowanych niezliczonymi opowieściami o lokalnej historii z przed wielu lat jak i całkiem współczesnej. W kawiarni znajduje się także pokaźna kolekcja pamiątek, zgromadzonych przez sympatycznego gospodarza.
Specjalnością lokalu jest piernikowy deser z bitą śmietaną „Bomba Apostoła” oraz wafelki w różnych smakach „Opłatki od Apostoła”. Kawiarnia mieści się w jednym z domów tkaczy śląskich pod numerem 17.
Twierdza Srebrnogórska
Twierdza Srebrnogórska położona jest na szczytach gór otaczających Przełęcz Srebrnogórską. Rozległy system obronny tworzyło 6 fortów. Twierdza nad Srebrną Górą składa się z donżonu, Bastionu Dolnego, Bastionu Kleszczowego, Bastionu Górnego, Bastionu Nowowiejskiego, Kawalera, Bastionu Gwiaździstego, Bastionu Miejskiego, Esplanady, Pierwszego Fortu Rogowego, Bramy, Bastionu Wysuniętego i redanu, Małej Baterii, Wielkiej Baterii z redanami, Drugiego Fortu Rogowego, Fortu Ostróg, Koszarów. Twierdzę zaczęto budować w 1764 roku, a zakończono w 1777 roku. Ostatni raz stan gotowości bojowej miał miejsce w 1866 roku w okresie wojny prusko-austriackiej.
Oprócz sporej dawki wiedzy historycznej twierdza Srebrnogórska oferuje także różne atrakcje np. zjazd tyrolką i gry terenowe. W jej murach organizowane są też liczne imprezy historyczne przyciągające pasjonatów z wielu krajów.
Bazylika mniejsza w Opactwie Cystersów w Krzeszowie
Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Opactwie Cystersów w Krzeszowie jest największą barokową świątynią na terenie Dolnego Śląska. Budowla została wzniesiona w latach 1728 - 1735. W jej wnętrzach można podziwiać świetnie zachowane i utrzymane nagromadzenie elementów architektonicznych oraz wyposażenie - stalle i organy rzeźbione przez A. Dorazila, freski J. Neunhertza oraz obrazy m.in. M. Willmanna i P. Brandla.