Opis

Wieża rycerska, książęca z Siedlęcina (Sudety) to doskonale zachowany zabytek średniowiecza. Znany z unikalnych w skali światowej malowideł ściennych przedstawiających legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie.

Ten unikatowy zabytek został zbudowany w wieku XIV ze środków fundacji księcia Henryka I Jaworskiego. Dokładana data nie jest znana choć badacze (m.in. na podstawie datowania dendrochronologicznego) określili lata na 1315 - 1345. Z tego okresu pochodzą właśnie belki i stropy drewniane Siedlęckiej wieży. Wieża została usytuowana nad rzeką Bóbr i miała pierwotnie 3 kondygnacje ze zwieńczeniem w postaci blank (krenelażu). W kolejnych latach dobudowano następną kondygnację wraz z czterospadowym dachem. Po śmierci Henryka I wieżę przejął książę świdnicki Bolko II, następnie trafiła ona do rąk rodziny von Redern i kolejno Zedlitz i Schaffgotsch. Schafgotschowie przebudowali wieżę na spichlerz i dobudowali okoliczne budynki. W ich rękach wieża była aż do końca II Wojny Światowej.

Zabytek przywróciły do życia organizacje pozarządowe (Fundacja "Zamek Chudów", Stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie"), które doprowadziły do utworzenia w wieży muzeum prezentującego wyniki odkryć archeologicznych prowadzonych do 2012 roku. Wystawę stałą, wystawy czasowe oraz samą wieżę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Wieża książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie, w sezonie (maj - październik) w godzinach od 10:00 do 18:00, poza sezonem (listopad - kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00. Cena biletu normalnego 5 zł, biletu ulgowego 3 zł (dzieci do lat 4 wstęp wolny).