Zamek Książ (Fürstenstein)

Wałbrzych

Oświetlony Zamek Książ nocą. (Fot. Klearchos Kapoutsis Licencja CC BY 2.0)

Oświetlony Zamek Książ nocą. (Fot. Klearchos Kapoutsis Licencja CC BY 2.0)

Zamek Książ (Fürstenstein) to największy i bardzo tajemniczy zamek na Dolnym Śląsku. Zamek Ksiaz w Wałbrzychu to obowiązkowy punkt na mapie turysty - zwiedzanie, palmiarnia, podziemia i wiele innych atrakcji.

Książ został wybudowany w latach 1288–1292 przez księcia Bolka I Surowego. Przez kolejny długi okres staje się własnością monarchów czeskich i na początku 16 wieku trafia w ręce Rodziny Hochberg. Pomijając okres wojny trzydzistoletniej Zamek Książ przetrwał do wybuchu II Wojny Światowej w niezmienionej formie. Wiek XX wraz z finansowymi problemami rodziny stał sie czasem powolnego procesu niszczenia zamku. Ostatnia właścicielka, znana i bardzo lubiana przez mieszkańców tych ziem Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless nosząca przydomek Daisy (Stokrotka)  - brytyjska arystokratka, która poślubiła księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XV Hochberga - po wybuchu wojny została zmuszona do opuszczenia zamku.

W 1941 roku "oficjalnie z powodu zadłużenia obiektu" zamek przejęły władze III Rzeszy. Natychmiast przystąpiono do jego przebudowy. Prace prowadzone przez organizację Todt owiane były tajemnicą. Układ pomieszczeń, fasada ale przede wszystkim podziemia zamku zostały ówczas bardzo mocno rozbudowane. Badacze i ekploratorzy wysunęli kilka hipotez dotyczących tego okresu - najbardziej znana mói o tym, że zamek miał zostać pzebudowany na kwaterę Hitlera, inne wskazują na możliwość istnienia tam podziemnej fabryki. Zamku nie oszczędziała Armia Czerwona, która wywiozła z zamku wszystkie pozostawione tam dobra.

Współcześnie podziemia zamku Książ swoje laboratorium sejsmologiczne ma Instytut Geofizyki PAN. Zamek służył także jako plan filmowy podczas kręcenia Tajemnicy Twierdzy Szyfrów - Bogusława Wołoszańskiego. Natomiast namiastkę tego co czeka turystów na miejscu stanowi wirtualne zwiedzanie zamku.

ul. Piastów Śląskich 1
58-306, Wałbrzych

50.842210665762
16.291561275262

74 6643827

marketing@ksiaz.walbrzych.pl

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Zamki i pałace

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
książ
Fürstenberg
Vorstinburg
daisy
hitler
wołoszański
twierdza
PAN
laboratorium
sejsmologia
mapa
podziemia