Szlak Podziemny Dolny Śląsk

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.

Szlak tematyczny łączący obiekty geoturystyczne:
Podziemia w Zamku „Książ”
W okresie II wojny światowej Niemcy zaczęli prowadzić na szeroka skalę akcję „Riese”- Olbrzym, która miała na celu budowanie podziemnych sztolni, korytarzy oraz budynków naziemnych w celu, który nie do końca do dzisiaj jest jasny, jak podejrzewają historycy, były to planowane kwatery Hitlera, lub pomieszczenia (magazyny, laboratoria, hale) do eksperymentów z bronią jądrową lub biologiczną.
W zamku „Książ” prace rozpoczęto w 1943 roku, wykuto sieć korytarzy o długości prawie 900 m., znajdowały się tam windy oraz szyb transportowy. Przed nadejściem wojsk radzieckich podziemia zostały zaminowane. Do tunelów nie można się dostać, ale krążące historie prawdziwe i nieprawdziwe rozbudzają fantazje poszukiwaczy skarbów.

Podziemne Miasto „Osówka” w Głuszycy.
Tu również powstawały podziemia związane z akcją prowadzoną przez Niemców w czasie II wojny światowej o kryptonimie „Riese”.  Roboty budowlane były wykonywane przez więźniów i przymusowych robotników z obozu koncentracyjnego Ross-Rosen. Wielu z nich z powodu morderczej pracy nie dożyło końca prac.
Dzisiaj można zwiedzić podziemia, wędrując trasą turystyczną po najdłuższym i najciekawszym kompleksie wybudowanym w Górach Sowich, udostępnionym do zwiedzania.

Sztolnie w Walimiu
Budowle powstały w ramach akcji „Riese” – udostępnione do zwiedzania.

Kopalnia węgla w Nowej Rudzie.
W Nowej Rudzie początki górnictwa sięgają XV wieku, natomiast największy rozwój nastąpił w XVII i XVIII wieku. To miejsce ma niestety swoją historię tragiczną, w 1940 roku nastąpiła katastrofa górnicza, w której zginęło 187 górników. Kopalnia pracowała do 1994 roku, kiedy ze względu na nierentowność została zamknięta. Dziś jest udostępniona do zwiedzania, można zapoznać się z codzienną pracą górników, atrakcje stanowi skamieniałe drzewo oraz skamieniała araukaria.

Sztolnie w Kowarach
Założone prawdopodobnie przez Walonów, w latach 20-tych XX wieku Niemcy wydobywali tu rudy żelaza, a także po odnalezieniu – uran, wykorzystywany w trakcie II wojny światowej. Obecnie po odkryciu leczniczych walorów radonu utworzono Podziemne Inhalatorium Radonowe, w którym można leczyć choroby układu krążenia. Kowarska kopalnia jest udostępniona również do zwiedzania.

Kopalnia złota w „Złotym Stoku”
Złoto wydobywana już na tych terenach w średniowieczu, jednak największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. W tym czasie Złoty Stok był również głównym producentem arszeniku. W latach 60-tych z niewiadomych przyczyn zakończono działalność kopalni, i wskutek tego woda prawie całkowicie zalała sztolnie. Na szczęcie prawie 40 lat później część kopalni osuszono i udostępniono turystom do zwiedzania.

Kopalnia „Złota Aurelia” w Złotoryi
Złoto wydobywano tu prawdopodobnie od XVII wieku, w okresie II wojny światowej część chodników została zasypana. W obecnym czasie część kopalni jest udostępniona do zwiedzania.

Jaskinia Niedźwiedzia
Największa udostępniona turystom jaskinia w Polsce. W trakcie zwiedzania możemy podziwiać formy naciekowe, jak i pozostałości szkieletów zwierząt sprzed milionów lat.

Jaskinia Radochowska
Jaskinia udostępniona do zwiedzania, możemy podziwiać nacieki wełniaste, kaskadowe i inne.

Twierdza Kłodzko
Twierdza jest najcenniejszym zabytkiem militarnym w Polsce. Jego historia sięga X wieku. W skład fortyfikacji wchodzą: Twierdza Główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie i umocnienia polowe. Budowla udostępniona do zwiedzania.

Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Kłodzku.
Historia podziemnych korytarzy pod całym miastem sięga XIII wieku. Do zwiedzania udostępniona jest tylko niewielka część.

Muzeum techniki w Wałbrzychu
Muzeum związane jest z historią górnictwa na tych terenach. Można zapoznać się z różnymi urządzeniami i sprzętem używanymi do wydobywania surowców.

Twierdza w Srebrnej Górze.
Powstanie twierdzy datowane jest na wiek XVIII. Warownia jest największą tego typu budowla górska w Europie. Tylko część zachowała się do dzisiaj w dobrym stanie i jest udostępniona do zwiedzania.

50.438658995003
16.656583732375

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Osobliwości przyrody

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
kopalnia
jaskinia
podziemia