Schronisko Jagodna

Spalona

Schronisko Jagodna (Fot. mateo)

Schronisko Jagodna (Fot. mateo)

Schronisko Jagodna (Fot. mateo)

Schronisko Jagodna (Fot. mateo)

Schronisko Jagodna (Fot. mateo)
Schronisko Jagodna (Fot. mateo)

Jagodna to schronisko górskie w Górach Bystrzyckich na przełęczy Spalona, przez którą biegnie kilka szlaków dla narciarzy biegowych, na której znajdziemy też pamiątkowy obelisk. Budynek z 1895 r. funkcjonował jako gospoda, następnie jako zajazd z noclegami Passhöhe Baud lub Gasthaus von Furchner ("Na Przełęczy Spalonej"). Walory narciarskie Gór Bystrzyckich pozwoliły Kłodzkiemu Towarzystwu Górskiemu, które stało się właścicielem budynku w 1927 r., przekształcić go w schronisko turystyczne i po remoncie trwającym do 1933 r. nadać mu nazwę Brandbaude. Do czasu wojny schronisko oferowało 30 miejsc noclegowych.

Po wojnie pozostała rozszabrowana ruina, którą w 1948 r. przejął Oddział Kłodzki PTT. Wyremontowany budynek przemianowano na Schronisko "Spalona" lub "Na Przełęczy Spalona". Liczba miejsc noclegowych wynosiła 80, z czego 30 w zbiorowej sali na strychu. Zmiana nazwy na obecną - Schronisko PTTK "Jagodna" - nastąpiłą w latach 60-tych.

Schronisko Jagodna jest dla wszystkich. Turyści piesi, rowerowi, narciarscy i zmotoryzowani znajdą tu ofertę dla siebie. Największym plusem jest lokalizacja schroniska - na grzbiecie, w miejscu gdzie krzyżuje się kilka szos, duktów leśnych, szlaków turystycznych, blisko wyciągu narciarskiego, tras narciarstwa biegowego, a nawet Sudeckiego Szlaku Konnego.

Z ciekawostek można wymienić okoliczne budynki gospodarcze jako zamaskowane bunkry z czasów budowy Autostrady Sudeckiej oraz oryginalnie zachowane elementy dawnego wystroju gospody sali jadalnej mieszczącej się w przeszklonej werandzie.

Spalona 6
57-516, Spalona

50.277040253513
16.537234693974

74 811 98 16

schronisko@jagodna.com

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Schroniska

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
schronisko
szlak pieszy
góry bystrzyckie
gospoda
pttk