Park Krajobrazowy Gór Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich (Fot. krystian)

Park Krajobrazowy Gór Sowich (Fot. krystian)

Góry Sowie to najstarsza część Sudetów, zbudowana głównie z gnejsów. Park Krajobrazowy Gór Sowich utworzono w 1991 roku z myślą o ochronie środkowej części ich pasma z najwyższym szczytem Wielką Sową (1015 m n.p.m) oraz odosobnionym masywem Włodarza (811 m n.p.m.). Powierzchnia Parku liczy ponad 8 ha, zaś większość tego obszaru porastają zróżnicowane lasy, bogate w pospolite, ale też chronione i rzadko spotykane gatunki roślin. Tereny te zamieszkują rozmaite zwierzęta, jak jeleń, sarna, dzik, lis, kuna, sowa włochata, kret, sokół, myszołów, bocian i inne.
Park Krajobrazowy Gór Sowich to miejsce niezwykle urokliwe - wierzchowina Gór Sowich jest wyrównana, a stoki strome, pocięte głębokimi i wąskimi dolinkami potoków, w wielu miejscach znajdują się malownicze skałki. Z dwóch punktów widokowych – wieży na Wielkiej Sowie i tarasu na Przełęczy Sokolej - rozciągają się piękne widoki na okoliczne pasma górskie. Przebiega tędy wiele szlaków pieszych i rowerowych, w okolicach Rzeczki działają wyciągi narciarskie.
Niewątpliwą atrakcją Parku są podziemne i naziemne budowle z czasów II wojny światowej wybudowane przez Niemców rękami więźniów w ramach militarnego projektu o kryptonimie „Riese”. Trzy z nich: „podziemne miasto” Osówka, podziemne wyrobisko „Włodarz” oraz podziemne fabryki Walimia udostępnione są do zwiedzania.

50.692576389582
16.399872116358

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Parki

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
krajobraz
tajemnice
podziemia
przyroda
góry