Krzyżna Strażnica

Karpniki

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.

Kierujemy się do Trzcińska koło Janowic Wielkich a stamtąd do Karpnik. Mijamy Przełęcz Karpnicką oraz duży parking po lewej stronie szosy i 600 metrów dalej ostro skręcamy w prawo w kamienistą drogę prowadzącą do schroniska "Szwajcarka". Samochód zostawiamy na płatnym parkingu przy schronisku.
Odległości od centrum miast: Wrocławia – 105 km, Jeleniej Góry – 16 km
Z parkingu idziemy 400 metrów utwardzoną drogą, którą prowadzą cztery szlaki turystyczne (m. in. w kierunku na Krzyżną Górę i Sokolik) i dochodzimy do Husyckich Skał, przy których skręcamy w lewo i podchodzimy w górę czarnym szlakiem prowadzącym na Krzyżną Górę. Po pokonaniu 300 metrów podejścia, dochodzimy do Bukowych Skał i Krzyżnej Skały, mijamy je, podobnie jak i położone dalej Zamkowe Skały, które obchodzimy, schodząc nieco w dół stoku. Następnie przechodzimy poniżej charakterystycznej turni zwanej Krzyżnym Michałem i dochodzimy do celu.
Do Krzyżnej Strażnicy można także dostać się ścieżką od schroniska Szwajcarka koło skały Hel, trawersując stoki Krzyżnej Góry od wschodniej i południowej strony.

Rozległy granitowy masyw Krzyżnej Strażnicy opada prawie 30 metrowej wysokości ścianami od południa oraz o wiele mniejszą ścianą od północy (od strony Hipopotama). Skała jest bardzo nasłoneczniona i oferuje obecnie jedynie 10 linii, z których dwie posiadają stałe punkty asekuracyjne.
Dudniący Okap V+ (TRAD)
Szybka Piątka V (TRAD+)
Halabarda V (TRAD)
Od Micaja V (1R)
Piernikowa Droga V (TRAD)
Zakręcona IV (TRAD)
Kto się Boi Ten Nie Stoi VI+ (10R ST)
Koszmar Bularza VI.2+ (TRAD)
Prawa V (TRAD)
Lewa VI ogr. (TRAD)
Nawet Mrówki Nie Jedzą Parówki VI.1 (4S RZ)

58-533, Karpniki

50.863736800000
15.868312300000

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów