Krzyżna Skała

Karpniki

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.

Kierujemy się do Trzcińska koło Janowic Wielkich a stamtąd do Karpnik. Mijamy Przełęcz Karpnicką oraz duży parking po lewej stronie szosy i 600 metrów dalej ostro skręcamy w prawo w kamienistą drogę prowadzącą do schroniska "Szwajcarka". Samochód zostawiamy na płatnym parkingu przy schronisku.
Odległości od centrum miast: Wrocławia – 105 km, Jeleniej Góry – 16 km
Z parkingu idziemy 400 metrów utwardzoną drogą, którą prowadzą cztery szlaki turystyczne (m. in. w kierunku na Krzyżną Górę i Sokolik) i dochodzimy do Husyckich Skał, przy których skręcamy w lewo i podchodzimy w górę czarnym szlakiem prowadzącym na Krzyżną Górę. Po pokonaniu 300 metrów podejścia, dochodzimy do Bukowych Skał, u podnóża których znajdują się ławy i stoły a kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się Krzyżna Skała z wieńczącym jej szczyt stalowym krzyżem. Aby dojść do głównego spiętrzenia od strony południowej należy za masywem Bukowych Skał przejść na drugą stronę grzbietu wydeptaną ścieżką, a następnie skręcając w prawo minąć turniczkę Hipopotam.
Do Krzyżnej Skały można także dostać się ścieżką od schroniska Szwajcarka koło skały Hel, trawersując stoki Krzyżnej Góry od wschodniej i południowej strony. Należy minąć Krzyżną Strażnicę i podchodząc do góry Krzyżnego Michała, by za nim i wzdłuż południowej ściany Zamkowych Skał osiągnąć cel.

Rozległy granitowy masyw Krzyżnej Skały opada ponad 30 metrowej wysokości ścianami od południa oraz o wiele mniejszą ścianą od północy (od strony Trabancika i Bukowych Skał). Skała jest bardzo nasłoneczniona i oferuje obecnie 11 linii, do pokonania których niezbędna jest własna protekcja.
Krzyżna Skała od południowego-zachodu przechodzi w masyw Zamkowych Skał.
Rynna do Okna I (TRAD)
Krzyżna Grań II (TRAD)
Przez Bastion IV (TRAD)
war. Kominkiem III (TRAD)
Oda do Haczora VI+ (1H TRAD)
war. Rysą VI+ (TRAD)
Pupcia VI.1 (TRAD)
Przez Basteję V+ (TRAD)
Kino Moralnego Niepokoju VI.1 (TR)
Kursowe Warianty IV (TRAD)
Ściana Południowa III (TRAD)
Prawa Płyta V (TRAD)
Filar Krzyżnej Skały IV (TRAD)
Przez Sosnę III (TRAD)
Wschodnia Rysa IV (TRAD)
Prawy Wariant IV (TRAD)

58-533, Karpniki

50.864158400000
15.868150700000

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów