Kopalnia złota "Złoty Stok"

Złoty Stok

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.

Kopalnia złota Złoty Stok to podobnie jak sama miejscowość niezwyłe miejsce o bardzo bogatej historii. Łączy ona cystersów, Fuggerów, Napoleona a nawet skarb hitlerowców.

Pierwsze ślady górnictwa i poszukiwania złota odkryto w okolicach Złotego Stoku już z okresu 2000 p.n.e. Poważne górnictwo rozpoczęło się jednak dopiero w średniowieczu (1273 r.) od momentu, gdy Henryk Probus nadał cystersom z Ząbkowic Śląskich prawo do poszukiwań górniczych. Następne wieki to burzliwy rozwój prac kopalnianych na tym terenie. W wieku XVI większośc obiektów już należała do rodziny Fuggerów - niemieckiego rodu handlarzy i bankierów. Z icha panowaniem łaczy się tragiczne wydarzenie zawału w sztolni Złoty Osioł, gdzie m.in. w skutek odmowy akcji ratunkowej zginęło prawie 70 gwarków. Katastrofa ta zapoczątkowała wiele następnych.

Kolejna ciekawa faza rozwoju kopalni Złoty Stok to okres wyrobu arszeniku, który należy wiązać z postacią aptekarza Hansa Scharffenberga. Opracował on technologię wytwarzania arszeniku z hałd arsenu. Elżbieta Szumska - właścicielka tych podziemi i niezwykle zaangażowana osoba twierdzi, że to właśnie arszenikiem ze Złoteko Stoku był w czasie swoich ostatnich dni podtruwany Napoleon Bonaparte.

Obecnie Złoty Stok upatruje swoje szanse w turystyce - można tu zwiedzić sztolnie Gertruda z długimi chodnikami i wystawą przedstawiającą laboratorium wytwarzania arszeniku oraz sztolnie Czarna, w której znajduje się 10 metrowej wysokości podziemny wodospad. Z kopalnią a raczej jej sztolniami wiąże sie wiele legend i opowieści - wcześniejsze, jak legenda o Gertrudzie, żonie zagionionego górnika czy królestwie gnomów już nie rozpalają tak wyobraźnii jak te nowsze związane z tajemniczym ładunkiem rzekomo pozostawionym tu przez wycofujących się niemców...

 

ul. Złota 7
57-250, Złoty Stok

50.439903659956
16.874711056236

74 817 55 74

biuro@kopalniazlota.pl

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Sztolnie i kopalnie

Recenzje użytkowników:

5
Average: 5 (1 vote)

Tagi:
podziemia
kopalnia
złoto
sztolnie
tajemnice
cystersi
szumska
napoleon
skarby
arszenik
arsen
gwarek

Recenzji: 1 (z Facebooka: )

dnia pisze:
Polecam odwiedziny w kopalni, niezwykłe miejsce i wygląda na to, że będzie coraz lepsze :) A tu film z YT http://youtu.be/9f4Tq5q8X6I
Moja ocena: 
5
Twoja ocena: 5