Kanclerz - wspinanie nad Jeziorem Modrym

Jelenia Góra

Kanclerz - granitowa skałka na zboczach schodzących do Jeziora Modrego.

Kanclerz - granitowa skałka na zboczach schodzących do Jeziora Modrego.

Kanclerz to granitowa wychodnia skalna o wysokości dochodzącej do 18 metrów, ciągnąca się prostopadle do asfaltowej drogi przy zaporze nad Jeziorem Modrym i Bobrem. Ściany są zacienione i oferują 5 dróg, z których większość to projekty. Poniżej można pobrać kompleksowy skałoplan (topo) skały Kanclerz.

Dojazd: Z Jeleniej Góry kierujemy się do miejscowości Siedlęcin. Jedna z możliwych tras prowadzi szosą krajową nr 30 (kierunek Gryfów Śląski, Zgorzelec). Po zjechaniu w Jeleniej Górze z ronda i przejechaniu pod wiaduktem kolejowym, jedziemy "trzydziestką" 3,2 km i skręcamy w prawo w kierunku na Siedlęcin i Jeżów Sudecki. Jedziemy 2,5 km asfaltem i tuż przed wąskim mostem na rzece Bóbr skręcamy znowu w prawo w wąską asfaltową drogę biegnącą do Schroniska "Perła Zachodu". Samochód parkujemy przy schronisku. Z parkingu idziemy asfaltem lekko w dół w stronę zapory na Jeziorze Modrym około 200 metrów, a następnie wchodzimy do lasu, pokonując niewielką ale stromą skarpę po lewej. Od celu dzieli nas kilkanaście metrów.

Miejsce jest bardzo atrakcyjne nie tylko wspinaczkowo - otoczenie Jeziora Modrego, z dwoma zabytkowymi elektrowniami wodnymi, przecudną kładką na jeziorem wychodzącą od gościńca "Perła Zachodu" wreszcie bliskość z jednej strony Jeleniej Góry, wieży rycerskiej w Siedlęcinie z drugiej czyni to miejsce niezwykle wyjątkowym.

W ramach realizacji w 2012 roku przez Fundację WSPINKA zadania publicznego współfinansowanego ze środków Województwa Dolnośląskiego, na pięciu drogach wspinaczkowych zostały zainstalowane nowe punkty asekuracyjne. Prace instalacyjne przeprowadzili Marcin Sasak i Michał Ciepliński.

Jelenia Góra

50.923671722412
15.693329811096

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Skały i kamieniołomy

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Pobierz za darmo PDF icon Skałoplan skały Kanclerz

Tagi:
skała
skałka
granit
bóbr
wspinka
sasak
modre
wspinanie
wspinaczka
topo
skałoplan