Gminna Informacja Turystyczna - Wieża Widokowa w Radomierzu

Janowice Wielkie

Sredniowieczna brama

W otoczeniu cmentarza

Gotycka wieża z nową Informacją Turystyczną

kamień pamięci mieszkańców Radomierza

Widok rozciągający się spod Przełęczy Radomierskiej to najbardziej zielona panorama Kotliny Jeleniogórskiej. Przy zjeździe z krajowej trasy Wrocław - Jelenia Góra na Janowice Wielkie znajduje się późnośredniowieczna dzwonnica. Dziś pachnąca czasem wieża i wiekowy cmentarz przypominają o stojącym tu niegdyś kościele gotyckim. Z tamtych czasów zachowały się trzy spiżowe dzwony różnej wielkości, o pięknej, czystej barwie, misternie ornamentowane. Po zburzeniu kościoła w 1849 roku zabytkowe płyty nagrobneradomierskich Schaffgotschów zostały przeniesione do pocysterskiego zespołu klasztornego w dawnych Cieplicach. Można je tam podziwiać do dziś dnia. Spacer po galeryjce widokowej ponad wierzchołkami drzew to idealny moment na kontemplację malowniczych krajobrazów. Urzekają łagodne szczyty Kaczaw, Gór Izerskich, Karkonoszy i Rudaw Janowickich wyniesione ponad doliną Bobru.

Dobudowany współcześnie obiekt mieści Informację Turystyczną, gdzie można obejrzeć wystawy i zasięgnąć informacji na temat regionu. Parking dla zmotoryzowanych znajduje się 200m poniżej.

Prowadzi tędy niebieski międzynarodowy szlak E3 oraz rowerowa obwodnica Jeleniej Góry. Niedaleko rozpoczyna się czarny szlak na Różankę.

 Zwiedzanie jest bezpłatne. Udostępniony od maja do końca września. Bliższe informacje - w zakładce

Radomierz 60a
58-520 , Janowice Wielkie

50.903678894043
15.907526969910

75 700 00 27

wieza@janowicewielkie.eu

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Informacja praktyczna

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów