Fort Karola

Ta atrakcja nie ma jeszcze zdjęcia. Może ty masz jakieś zdjęcia tego obiektu? Jeżeli tak to zaloguj się, edytuj ten obiekt i dodaj zdjęcia opisując je.

Na Górze Ptak (841 m n.p.m.) koło Lisiej Przełęczy, niedaleko Karłowa, w Górach Stołowych, wśród bujnej roślinności kryją się ruiny pruskich fortyfikacji. Fort wybudowano w 1790 roku z polecenia króla Fryderyka Wilhelma II, miał strzec granicy Prus z Austrią, zaś nazwę swą otrzymał na cześć cesarza Karola VI.
Zmiany polityczne przerwały prace budowlane i fort pozostał nieukończony. Szybko stał się jednak atrakcją turystyczną, tym bardziej, że ze szczytu roztaczają się piękne widoki. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty muru z resztkami bramy i oknem, dziedziniec, schody oraz utworzony dla turystów taras widokowy, z którego oglądać można sporą część Sudetów – Szczeliniec na pierwszym planie, a za nim Góry Sowie, Kamienne i Bardzkie.
Do Fortu Karola najlepiej dostać się z Lisiej Przełęczy, gdzie na parkingu można zostawić samochód. Do fortu wiedzie zielony szlak, z którego przed szczytem trzeba zejść w prawo.

50.463761795953
16.347151905524

Sprawdź co na temat tej atrakcji mówi Google

Zobacz także pozostałe Zamki i pałace

Recenzje użytkowników:

0
Brak głosów

Tagi:
fortyfikacje
ruiny
zielony
mur