Zamki i pałace

Widok mapy
Dwór w Okrzeszynie (Fot. aga)

Dwór w Okrzeszynie

Okrzeszyn

Dawny dwór barokowy wzniesiony w 1794 roku. Pierwotnym właścicielem było opactwo z Krzeszowa.Budowla jest na planie czworokąta, dwukondygnacyjny z czterospadowym dachem. Znajduje się w pobliżu kościoła Narodzenia NMP.

0 0 0
0/5
Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze (Fot. aga)

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze

Kamienna Góra

Zamek pierwotnie powstał w XIII wieku na górze ponad miastem. Zniszczony w czasie wojen husyckich, odbudowany w XVI wieku jako budowla renesansowa, następnie przebudowany w XIX wieku. Po II wojnie światowej popadał w ruinę, w 1964 roku spalony. Obecnie ruina .

0 0 0
0/5
Ruiny zamku Radosno (Fot. aga)

Ruiny zamku Radosno

Rybnica Leśna

Ruiny zamku znajduja się przy żółtym szlaku prowadzącym od Sokołowska w kierunku schroniska "Andrzejówka"

0 0 0
0/5
Pałac Jedlinka (Fot. aga)

Pałac Jedlinka

Jedlina-Zdrój

Najstarsza część pałacu w Jedlince pochodzi z XVII wieku, jest to część środkowa, w XIX pałac został powiększony przez dobudowanie skrzydeł południowego i północnego. Pałac można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków.

0 0 0
0/5

Pałac w Radomierzu

Radomierz

Położony na końcu wsi (kierując się w stronę Jeleniej Góry) pałac z XVI wieku z inicjatywy rodu Schaffgotschów. Powstał na rzucie prostokąta, z narożnikowymi półokrągłymi alkierzami. Po wojnie zaczął popadać w ruinę, w 1999 roku został sprzedany prywatnemu właścicielowi.

0 0 0
0/5
Zamek Bolczów (Fot. krystian)

Zamek Bolczów

Janowice Wielkie

Ruiny zamku z XIV wieku. Zamek został spalony przez Szwedów w XVII wieku. Ruiny zamku zostały poddane częściowej rekonstrukcji w XIX wieku. Zamek w ciekawy sposób wykorzystał naturalne skały do budowy murów .

0 0 0
0/5
Pałac w Staniszowie Górnym (Fot. krystian)

Pałac w Staniszowie Górnym

Staniszów

Pałac wybudowany w okresie późnego baroku, w XIX wieku rozbudowany przez dodanie dwóch skrzydeł budynku otwierających się na ogród wewnętrzny. Obiekt w bardzo dobrym stanie, obecnie znajduje się tam hotel w otoczeniu pięknego parku. W pałacu znajduje się galeria,w której można zobaczyć prace...

0 0 0
0/5
Pałac w Karpnikach (Fot. krystian)

Pałac w Karpnikach

Karpniki

Pałac wybudowany w XV wieku. Budowla warowna, po przebudowie w XIX wieku, pałac zyskał charakter neogotycki. Obecnie wyremontowany, wrócił do dwojej dawnej świetności. We wnętrzach znajduje sie hotel.

0 0 0
0/5
Pałac w Wojanowie (Fot. krystian)

Pałac w Wojanowie

Wojanów

Historia pałacu sięga XIII wieku. Kolejno przebudowywany, ostatecznie dokończono przebudowy w XIX wieku. Obecnie w budynku znajduje się hotel, który wraz z odrestaurowanym parkiem zachwyca swoim wyglądem.

0 0 0
0/5
Pałac i Dom Wdowy  (Fot. aga)

Pałac i Dom Wdowy

Łomnica

Pałac barokowy, otoczony parkiem w stylu angielskiem. Zachowane są również zabudowania folwarczne. Obiekt w bardzo dobrym stanie, obecnie znajduje się tam hotel i muzeum. Działa tam również fundacja Dominium Łomnica, która zajmuje się organizacją wystaw, koncertów i imprez kulturalnych.

0 0 0
0/5

Pałac Wojanów-Bobrów

Wojanów

Zamek powstał w XV wieku jako budowla warowna. Przebudowany w XIX wieku. Obecnie niestety w złym stanie, remontowany, znajduje się w rękach prywatnych właścicieli.

0 0 0
0/5
Pałac Spiż (Fot. krystian)

Pałac Spiż

Miłków

Pałac obecny został odbudowany po pożarze w XVIII wieku, następnie przebudowany w XIX wieku. Pałac otoczony jest parkiem założonym w XIX wieku. Obecnie właścicielem jest rodzina Spiż, króra zajmuje się m.in. produkcją piwa. W budynku znajduje się hotel.

0 0 0
0/5

Dwór w Mniszkowie

Mniszków

Historia dworu sięga 1728 roku, według daty znajdującej na portalu. Wnętrza zachowały swój charakter klasycystyczny. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych, stan dobry, niedostępny dla zwiedzających.

0 0 0
0/5

Pałac w Bukowcu

Bukowiec

Pałac powstał w XVI wieku. Największy rozkwit nastąpił w XVIII wieku, wielokrotnie przebudowywany, dzisiejszą formę uzyskał w XIX wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku powstał wokół pałacu park krajobrazowy z pawilonami parkowymi. Do dzisiaj zachowały się : Belweder - w kształcie świątyni greckiej...

0 0 0
0/5

Pałac królewski

Mysłakowice

Pałac barokowy z XVIII wieku, największa przebudowa nastąpiła w XIX wieku w stylu klasycystycznym i neogotyckim. Obecnie w budynku znajduje się szkoła. Stan obiektu dobry. Pałac otoczony był parkiem, obecnie zachowały się zabudowania folwarczne, skałka ze sztuczną grotą, sztuczne ruiny zamku, Dom...

0 0 0
0/5

Pałac w Czernicy

Czernica

Siedziba rycerska powstała w XIII wieku. Wraz z nowym właścicielem siedziba otrzymuje kształt pałacu w XVI wieku. Kolejne przebudowy zwłaszcza w XIX i XX wieku doprowadzają do formy francuskiego renesansu, która zachowała się do dziś. Pałac posiada prywatnego właściciela, obiekt znajduje się w...

0 0 0
0/5

Pałac w Pakoszowie

Pakoszów

Pałac barkowy z XVIII wieku, obiekt w bardzo dobrym stanie. Obecnie znajduje się w nim hotel i centrum kongresowe. Pałac otoczony jest pięknym parkiem.

0 0 0
0/5

Pałac w Dąbrowicy

Dąbrowica

Dwór wzniesiony w XV wieku. Przebudowywany w XVIII wieku w stylu barokowym. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie w XIX wieku w stylu neogotyckim. Obecnie obiekt w złym stanie.

0 0 0
0/5
Pałac na wodzie w Staniszowie (Fot. krystian)

Pałac na wodzie w Staniszowie

Staniszów

Pałac powstał w XVIII wieku, następnie przebudowany w XIX wieku. Pałac jest zachowany w bardzo dobrym stanie, obecnie w jego wnętrzach znajduje się hotel.

0 0 0
0/5

Dwór w Służejowie

Służejów

Dwór w Służejowie pochodzi z początku XVII wieku, początkowo renesansowy dwór obronny, przebudowany w XIX wieku , w latach 30-tych dobudowano nowe skrzydła. Obecnie w złym stanie technicznym.

0 0 0
0/5

Pałac w Janowicach Wielkich

Janowice Wielkie

Pałac w Janowicach Wielkich zbudowany został w XIV wieku przez rycerza von Beier. Następnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecny pałac ma kształt barokowy. Dzisiaj w pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej. Zespół pałacowy znajduje się w bardzo dobrym stanie.

0 0 0
0/5

Ruiny Zamku

Bardo

Ruiny zamku średniowiecznego na zboczach Góry Kalwarii. Zniszczony w czasie wojen husyckich. Składał się z zamku górnego, wieży oraz budynków mieszkalno-gospodarczych i podzamcza. Obecnie można zobaczyć tylko fragmenty murów.

0 0 0
0/5

Pałac Grodziszcze

Grodziszcze

Składa się z budynków gospodarskich, pałacu w ruinie - wzniesionego ok. poł. XVIII w., przebudowanego w XIX i XX wieku (murowany, w kształcie czworoboku, przy wejściu znajduje się portal z pilastrami, zachowały się na parterze sklepienia kolebkowe), parku, ogrodu i dwóch stawów. Na zabudowania...

0 0 0
0/5
Ruiny Zamku w Ząbkowicach Śląskich (Fot. krystian)

Ruiny Zamku w Ząbkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie

Zamek powstał w XIV wieku jako budowla warowna. Po zniszczeniu zamku został odbudowany w XVI wieku i właśnie ta budowla we fragmentach zachowała się do dzisiaj. Jest zbudowana z piaskowca na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem, z bramą w kwadratowej wieży. W murze frontowym zachował się...

0 0 0
0/5
Ruiny pałacu w Stolcu (Fot. krystian)

Ruiny pałacu w Stolcu

Stolec

Ruiny pałacu barokowego w Stolcu, przebudowywanego w XIX i XX wieku. We wnętrzach zachowały się barokowy portal oraz obramienia okienne.

0 0 0
0/5
Rycerski zamek wodny (Fot. krystian)

Rycerski zamek wodny

Ciepłowody

Rycerski zamek wodny. Zamek średniowieczny wybudowany jako obronna wieża mieszkalna otoczona murem. Rozbudowana w XVI i XVIII wieku. Obecnie ruiny z pozostałością starego parku. Trudno dostępny.

0 0 0
0/5
Pałac w Kalinowicach Górnych (Fot. krystian)

Pałac w Kalinowicach Górnych

Kalinowice Górne

Ruiny Pałacu w Kalinowicach Górnych z XIX wieku. Przy Pałacu mamy możliwość noclegu dla 2 osób w odremontowanym małym apartamencie, znajdującym się w zabudowaniach gospodarczych przypałacowych. Dodatkowo mamy możliwość przejażdżki bryczką. W celu korzystania z tych wszystkich atrakcji proszę...

0 0 0
0/5
Pałac Marianny Orańskiej (Fot. krystian)

Pałac Marianny Orańskiej

Kamieniec Ząbkowicki

Pałac Marianny Orańskiej zaczęto budować w 1839 roku, pracę zakończono w 1872 roku. Budowla jest w stylu neogotyckim, z dwoma wewnętrznymi dziedzińcami, z kolistymi basztami na narożach budynku oraz ryzalitami ( wysunięta poza ścianę część domu, zazwyczaj tej samej wysokości, która tworzy z nim...

0 0 0
0/5
Pałac w Budzowie (Fot. krystian)

Pałac w Budzowie

Budzów

Pałac barokowy w Budzowie wzniesiony w XVIII wieku. We wnętrzu na parterze zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami oraz sklepienia klasztorne. Obecnie w budynku znajduje się szkoła.

0 0 0
0/5
Ruiny Pałacu w Rudnicy (Fot. krystian)

Ruiny Pałacu w Rudnicy

Rudnica

Ruiny Pałacu w Rudnicy z XVI wieku. Obecnie zachowały się mury obwodowe oraz wieża.

0 0 0
0/5
Zamek w Stoszowicach (Fot. krystian)

Zamek w Stoszowicach

Stoszowice

Zamek w Stoszowicach początkowo był dworem obronnym z kolistymi basztami, wzniesiony w XVI wieku, przebudowywany w XVIII oraz XIX wieku. Obecnie jest to budynek na planie czworoboku, z wewnętrznym dziedzińcem, bramą wjazdową, z trzema basztami. Własność prywatna.

0 0 0
0/5
Pałac w Bobolicach (Fot. krystian)

Pałac w Bobolicach

Bobolice

Renesansowy pałac w Bobolicach, przebudowany na barokowy. Zachowany w dobrym stanie. W pobliżu pałacu zachowały się pozostałości ogrodu z fontanną i 2 uszkodzonymi posągami. Dalej znajduje się rozległy park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku z aleją lipowo-grabową.

0 0 0
0/5
Pałac w Opolnicy (Fot. krystian)

Pałac w Opolnicy

Bardo

Pałac w Opolnicy zwany również Zamkiem był pierwotnie dworem Schlabrendorfów z 1811 roku, przebudowany pod koniec XIX wieku na pałac. Jest budowlą w stylu eklektycznym. Obecnie znajduje się tam Dom Pomocy Społecznej.

0 0 0
0/5
Dwór w Żelaźnie (Fot. krystian)

Dwór w Żelaźnie

Żelazno

Neorenesansowy dwór w Żelaźnie, zbudowany w XIX wieku. Murowany, czworoboczny z wieżą w narożniku. Za budynkiem znajduje się stary park krajobrazowy. Obiekt w niezbyt dobry stanie.

0 0 0
0/5
Pałac Żelazno (Fot. krystian)

Pałac Żelazno

Żelazno

Pałac barokowy w Żelaźnie pochodzący z końca XVIII wieku, rozbudowany w stylu neobarokowym w XIX wieku. Murowany, piętrowy, dwuskrzydłowy z cylindryczną wieżą w południowo-zachodnim narożniku. Nakryty czterospadowymi dachami łamanymi z lukarnami. Przy wejściu znajduje się czterokolumnowy portyk z...

0 0 0
0/5
Pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich (Fot. krystian)

Pałac w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Ołdrzychowice Kłodzkie

Początki pałacu w Ołdrzychowicach Kłodzkich datuje się na XIII wiek, kiedy to wybudowano wieżę mieszkalną dla starosty kłodzkiego Hanko Knoblauchsdorfa. Budynek rozbudowywano, aż do XVIII wieku, kiedy to powstał pałac. Jest to budowla murowana, dwuskrzydłowa, trzykondygnacyjna. Obecnie budynek...

0 0 0
0/5
Zamek Stillfriedów (Fot. krystian)

Zamek Stillfriedów

Nowa Ruda

Zamek (pałac) Stillfriedów to dawna siedziba tego rodu znajdująca się Nowej Rudzie. Zamek to okazała, czteroskrzydłowa budowla z dziedzińcem i pięcioosiowym portykiem zwieńczonym balustradą. Położonynad Włodyką z jednej strony, z drugiej przylega do noworudzkiego Rynku. Pałac - siedziba baronów von...

0 1 1
0/5
Stajnie Książ (Fot. krystian)

Stajnie Książ

Wałbrzych

Tuż obok zamku Książ na terenie zamkowego parku znajdują się wzniesione w 1884 roku zabudowania, które do lat 30-tych pełniły funkcję zamkowych stajni. Zabudowania mają kształt zamkniętego czworoboku z muru pruskiego, mieści się tu powozownia oraz przepiękna kryta ujeżdżalnia. W okresie...

0 0 0
0/5

Fort Karola

Na Górze Ptak (841 m n.p.m.) koło Lisiej Przełęczy, niedaleko Karłowa, w Górach Stołowych, wśród bujnej roślinności kryją się ruiny pruskich fortyfikacji. Fort wybudowano w 1790 roku z polecenia króla Fryderyka Wilhelma II, miał strzec granicy Prus z Austrią, zaś nazwę swą otrzymał na cześć cesarza...

0 0 0
0/5
Ratusz w Radkowie (Fot. krystian)

Ratusz w Radkowie

Radków

Renesansowy ratusz z 1545 roku usytuowany jest w centrum radkowskiego rynku. W 1738 roku został zniszczony podczas wielkiego pożaru, który strawił miasto – odbudowany uzyskał obecny wygląd. Budynek trzykondygnacyjny na planie prostokąta, wieża z hełmem.

0 0 0
0/5
Lipa Sądowa (Fot. krystian)

Lipa Sądowa

Zagórze Śląskie

Lipa Sądowa to ponad 500-letnie drzewo, będące pomnikiem przyrody. Rośnie na dziedzińcu Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

0 0 0
0/5
Zamek Grodno (Fot. krystian)

Zamek Grodno

Zagórze Śląskie

Średniowieczny zamek w północnej części Gór Sowich, wznoszący się na wzgórzu Choina . Początkowo w rękach Piastów, następnie czeskich, a później w niemieckich władców. Obecnie znajduje się tam Muzeum. Zamek składa się z zamku górnego (gotycko – renesansowego), wieży na skale oraz najmłodszej...

1 0 1
3/5
Zamek Leśny Kamień (Leśna) (Fot. krystian)

Zamek Leśny Kamień (Leśna)

Szczytna

Wysoko ponad Szczytną, na wzgórzu Szczytnik, wkomponowany w skały góruje malowniczy Zamek Leśny Kamień (Waldstein), zwany też Zamkiem Leśna. Neogotycka budowla wzniesiona została w latach 30-tych XIX wieku na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Wcześniej w tym miejscu  rzeczywiście stał...

0 0 0
0/5

Dwór Sarny

Ścinawka Górna

Dwór Sarny wzniesiony na skale góruje nad wsią i dolinami Ścinawki i Włodzicy. Wybudowano go w 1590 roku dla rodziny Reichenbachów, ówczesnych właścicieli tych ziem, w miejscu istniejącego od XIV wieku folwarku. Jest to renesansowy budynek murowany z kamienia i cegły, trzykondygnacjowy, nakryty...

0 0 0
0/5
Pałac letni Sarny (Fot. krystian)

Pałac letni Sarny

Ścinawka Górna

Naprzeciwko zabudowań dworsko-folwarcznych Sarny, na drugim brzegu Włodzicy stanął w XVIII wieku barokowy pałac letni. Jest to budowla dwukondygnacyjna nakryta mansardowym dachem z lukarnami. Wewnątrz zachowały się oryginalne elementy wystroju barokowego, zaś pałac otoczony jest malowniczym parkiem...

0 0 0
0/5
Zespół parkowo-pałacowy Sarny (Fot. krystian)

Zespół parkowo-pałacowy Sarny

Ścinawka Górna

Wpisany do rejestru zabytków zespół pałacowy Sarny mieści się przy końcu miejscowości Ścinawka Górna. Majątek Sarny związany jest ściśle z kolejnymi dziejami Ścinawki Górnej, kolejni właściciele wzbogacali kompleks Sarny o kolejne elementy. Ostatecznie składał się z zabudowań folwarcznych (niektóre...

0 0 0
0/5
Zamek na Skale (Fot. mateo)

Zamek na Skale

Trzebieszowice

Zamek wybudowany w XV wieku, następnie przebudowany zyskał kształt renesansowy. Piękną rezydencję  z bogatym wnętrzem do dzisiaj można podziwiać dzięki odrestaurowaniu. Zabudowania otacza zadbany park, w którym możemy znaleźć liczne okazy drzew chronionych jako pomniki przyrody. Obecnie w...

0 0 0
0/5
Zamek Kapitanowo (Fot. krystian)

Zamek Kapitanowo

Ścinawka Średnia

Położony na terenie wsi Ścinawka Średnia Zamek Kapitanowo ma długą i niezwykłą historię. Wszystko zaczęło się od ukończonego w 1360 roku donżonu, czyli kamiennej wieży typu mieszkalno-obronnego. W przeciągu stuleci obiekt ulegał znaczącym przebudowom, w kolejnych wiekach zyskał drugą wielką wieżę,...

0 0 0
0/5
Pozostałości dworu (Fot. mateo)

Pozostałości dworu

Roztoki

Pozostałości renesansowego dworu, obecnie bardzo zniszczonego. Nad głównym wejściem umieszczono asymetrycznie ozdobiony portal, przedstawiający herby przodków fundatora. Zachował się również budynek po oborze.

0 0 0
0/5
Zamek Szczerba (Fot. mateo)

Zamek Szczerba

Gniewoszów

Ruiny zamku  z XIV wieku znajdującego się na grzbiecie, zbudowanego ze skał gnejsowych, stromego wzniesienia w pobliżu Gniewoszowa. Zachowały się spore fragmenty murów. Zamek został zdobyty i zniszczony w czasie najazdu husyckiego w 1428 roku.

0 0 0
0/5