Zabytki

Widok mapy
Pomnik dr hm Janusza Boisse (Fot. aga)

Pomnik dr hm Janusza Boisse

Czarnów

Pomnik znajduje się na rozwidleniu szlaków niebieskiego i zielonego na Skalniku, w okolicy Ostrej Małej, powyżej miejscowości Czarnów. Janusz Boisse był  legendarnym harcmistrzem i pedagogiem, który z Rudawami Janowickimi związał kilkadziesiąt lat swojej działalności harcerskiej i...

0 0 0
0/5
Karczma Książęca (Fot. aga)

Karczma Książęca

Miszkowice

Karczma książęca na zboczu Książęcej Kostki powstała pierwotnie w XVII w. W tym właśnie miejscu w 1810 roku spotkali się potajemnie czołowi pruscy politycy: minister, baron Karl von Stein i przebywający na emigracji minister spraw zagranicznych, książę Karl August von Hardenberg. Prawdopodobnie w...

0 0 0
0/5
Rynek i Ratusz w Lubawce (Fot. aga)

Rynek i Ratusz w Lubawce

Lubawka

Obecny Ratusz powstał w XVIII wieku, w 1862 roku nadbudowano wieżę zwieńczoną hełmem. Jego to budowla klasycystyczna. Na portalu wejściowym do ratusza znajduje się herb miasta, a w narożniku osadzona jest barokowa kamienna figura czeskiego świętego  - Jana Nepomucena z XVIII wieku. Domy...

0 0 0
0/5
Rynek w Chełmsku Śląskim  (Fot. aga)

Rynek w Chełmsku Śląskim

Chełmsko Śląskie

Zabudowa Rynku w Chełmsku Śląskim to murowane domy mieszkalne z kamienia, podcieniowe o układzie szczytowym, pierwotnie z XVII i XVIII wieku. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej odbudowane w większości w latach 60- i 70- tych XX wieku.

0 0 0
0/5
Kawiarnia u Apostoła  (Fot. aga)

Kawiarnia u Apostoła

Chełmsko Śląskie

Kawiarnia znajduje się w jednym z domów tkaczy śląskich nr 17. Specjalnością lokalu jest piernikowy deser z bitą śmietaną „Bomba Apostoła” oraz wafelki w różnych smakach „Opłatki od Apostoła”. Gospodarz wita gości od rana do wieczora  opowiadając różne ciekawostki z historii Chełmska.

0 0 0
0/5
Domy Tkaczy zw. Dwunastoma Apostołami  (Fot. aga)

Domy Tkaczy zw. Dwunastoma Apostołami

Chełmsko Śląskie

Domy tkaczy zw. Dwunastoma Apostołami stanowią unikatowy zespół domów drewnianych, powstałych w 1707 roku dla czeskich tkaczy. Są to podcieniowe domy o konstrukcji ryglowej lub zrębowej, zwieńczone dwuspadowymi dachami pokrytymi gontem. Dom składał się z warsztatu, części mieszkalnej oraz magazynem...

0 0 0
0/5
ostatni ocalały dom z "Siedmiu Braci " w Chełmsku Śląskim (Fot. aga)

ostatni ocalały dom z "Siedmiu Braci " w Chełmsku Śląskim

Chełmsko Śląskie

Ostatni ocalały dom bawarskich tkaczy adamaszku  z niegdyś istniejących  „Siedmiu Braci”, pozostałe sześć domów spłonęło w wyniku pożaru.

0 0 0
0/5
Kościół pw św. Mateusza w Uniemyślu (Fot. aga)

Kościół pw św. Mateusza w Uniemyślu

Uniemyśl

Kościół pw. Św. Mateusza jest budowlą barokową powstałą w XVIII wieku, zaprojektowaną przez Josepha Antona Jentscha ( autora m.in.  przebudowy bazyliki krzeszowskiej) .W latach 60-tych XX wieku zamieniony na magazyn, następnie zniszczony w pożarze w 1972 roku. Obecnie ruina.

0 0 0
0/5
Karczma sądowa (Fot. aga)

Karczma sądowa

Uniemyśl

Karczma sądowa jest zabytkowym budynkiem drewniano –murowanym pochodzącym z XVIII wieku. Jest przykładem konstrukcji przysłupowo-zrębowej tzw. „domu przysłupowego”. Pełnił funkcje dziedziczonej siedziby sołtysów wsi. Znajduje się w miejscowości Uniemyśl. Obecnie jest siedzibą Stacji Terenowej Klubu...

0 0 0
0/5
Stół Sądowy (Fot. aga)

Stół Sądowy

Kochanów

Średniowieczny stół sędziowski, przy którym obradował sąd. W okresie średniowiecza proces sądowy i egzekucja kary odbywała się z udziałem publiczności. Innymi zabytkami prawa z tego okresu, które można spotkać na Dolnym Śląsku są: pręgierze, krzyże pokutne oraz szubienice. Stół sędziowski znajduje...

0 0 0
0/5
Zabudowania dawnych Zakładów Tekstylnych Grundfelda (Fot. aga)

Zabudowania dawnych Zakładów Tekstylnych Grundfelda

Kamienna Góra

Zakłady wybudowano w 1885 roku przez wrocławską firmę budowlaną Karla Schmidta w stylu eklektycznym.

0 0 0
0/5
Ratusz w Kamiennej Górze (Fot. aga)

Ratusz w Kamiennej Górze

Kamienna Góra

Pierwotna budowla powstała w XVI wieku. Obecny budynek Ratusza powstał na początku XX wieku w stylu neorenesansowym.

0 0 0
0/5
Mury obronne w Kamiennej Górze (Fot. aga)

Mury obronne w Kamiennej Górze

Kamienna Góra

Mury obronne były wznoszone pod koniec XIV i XV wieku, otaczały wraz z fosą całe średniowieczne miasto. Obecnie zachowały się tylko nieliczne fragmenty m.in. w okolicach ulicy Browarowej oraz Ogrodowej.

0 0 0
0/5
Dom Loży Masońskiej (Fot. aga)

Dom Loży Masońskiej

Kamienna Góra

Dom Loży Masońskiej został wybudowany w latach 1800-1805. Jest to klasycystyczny dworek z kolumnowymi portykami. Obiekt w bardzo złym stanie.

0 0 0
0/5
Rynek w Kamiennej Górze (Fot. aga)

Rynek w Kamiennej Górze

Kamienna Góra

Rynek w Kamiennej Górze otoczony jest kamienicami wznoszonymi głównie w XVII i XVIII wieku, przebudowanymi w XIX i XX. Są to kamienice mieszczańskie podcieniowe, ustawione szczytami do ulicy.

0 0 0
0/5

Fragmenty murów obronnych w Złotoryji

Złotoryja

Zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV wieku. Zachowały się : baszta Kowalska i Katownia

0 0 0
0/5
Ścieżka historyczna Sokołowska (Fot. aga)

Ścieżka historyczna Sokołowska

Sokołowsko

Ścieżka prowadzi po zabytkach Sokołowska. Znajduje się na niej 31 obiektów dawnej zabudowy sanatoryjnej oraz architektury parkowej. Przy każdym obiekcie znajdują sie opisy z krótkim rysem historycznym.  

0 0 0
0/5
Dawne obserwatorium (Fot. aga)

Dawne obserwatorium

Sokołowsko

Budynek dawnego oberwatorium z 1856 roku , znajduje się w pobliżu dawnego sanatorium Grunwald.

0 0 0
0/5
Lipa Fryderyka (Żelazna Lipa) (Fot. aga)

Lipa Fryderyka (Żelazna Lipa)

Podlesie

Żelazna Lipa ( Lipa Fryderyka) jest to nietypowy pomnik przyrody w postaci żeliwnego odlewu pnia drzewa, upamiętniający pobyt Fryderyka II, który przybył na krótki odpoczynek do ówczesnego zajazdu, podczas wojny siedmioletniej ( Rok 1762) "Lipę Fryderyka", można obecnie oglądać na podwórku...

0 0 0
0/5
Most kolejowy na rzece Bystrzyca (Fot. aga)

Most kolejowy na rzece Bystrzyca

Jedlina-Zdrój

Most kolejowy na rzece Bystrzyca zbudowany w latach 1902-1904 w kierunku miejscowości Olszyniec.

0 0 0
0/5
Budynek Dworca Kolejowego Jedlina Górna (Fot. aga)

Budynek Dworca Kolejowego Jedlina Górna

Jedlina-Zdrój

"Budynek Dworca Kolejowego Jedlina Górna wybudowanego w 1878 roku. Obecnie nieużywany, obiekt bardzo zniszczony. "

0 0 0
0/5
Dawny Zajazd (Fot. aga)

Dawny Zajazd

Jedlina-Zdrój

Dawny Zajazd przy Placu Zdrojowym 8, obecnie dom mieszkalny, został wybudowany w XVIII wieku, przebudowany w XX wieku. Jest to budynek dwupiętrowy w planie prostokąta.

0 0 0
0/5
Ławeczka - rzeżba Charlotty von Seher-Thoss  (Fot. aga)

Ławeczka - rzeźba Charlotty von Seher-Thoss

Jedlina-Zdrój

Ławeczka - rzeźba Charlotty von Seher-Thoss, założycielki Uzdrowiska, drugiej żony Hansa Christophera barona von Seher-Thoss – właściciela Jedlinki. Rzeźba znajduje się na Placu Zdrojowym w pobliżu fontanny oraz pijalni wód mineralnych.

0 0 0
0/5
Budynek dawnej kuźni w Różanej (Fot. aga)

Budynek dawnej kuźni w Różanej

Różana

Budynek dawnej kuźni z 1769 roku.

0 0 0
0/5
Cerkiew Michała Archanioła (Fot. aga)

Cerkiew Michała Archanioła

Sokołowsko

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sokołowsku została zbudowana w latach 1900-1901. Obecnie cerkiew pełni swoją dawną funkcję. Do świątyni najłatwiej dojść z centrum Sokołowska drogą przy kościele i szpitalu „Biały Orzeł” (dróżką w głąb parku). Po prawej stronie mija się Dom św....

0 0 0
0/5
Dawne Sanatorium "Grunwald" (Fot. aga)

Dawne Sanatorium "Grunwald"

Sokołowsko

Dawne Sanatorium Grunwald, obecnie odbudowywane po pożarze w 2005roku. Przepiękna budowla wymaga gruntownego remontu. W 2015 roku powstało w odbudowanym fragmencie dawnego Sanatorium Laboratorium Kultury - Centrum Edukacji Ekologicznej Eko Wieża dzięki Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ".

0 0 0
0/5
Stara zabudowa sanatoryjna Sokołowsko (Fot. aga)

Stara zabudowa sanatoryjna Sokołowsko

Sokołowsko

Zabudowa sanatoryjna w Sokołowsku powstała w połowie XIX wieku. Była to stacja klimatyczna, przeznaczona dla chorych na gruźlicę. Również dzisiaj część budynków spełnia swoja funkcję, także dla przewlekle chorych. Przykładem jest Dolnośląski Ośrodek Opieki Międzypokoleniowej „Biały Orzeł” z ogrodem...

0 0 0
0/5

Cmentarz żydowski

Mieroszów

Pozostałości cmentarza żydowskiego w Mieroszowie, znajduje się za tylnym płotem cmentarza katolickiego przy kościele św. Michała Archanioła. Do dziś zachowało się tylko kilkanaście zdewastowanych grobów, tylko trzy z nich mają zachowane napisy w języku hebrajskim i polskim.

0 0 0
0/5
Budynek dawnej szkoły katolickiej (Fot. aga)

Budynek dawnej szkoły katolickiej

Mieroszów

Budynek dawnej szkoły katolickiej z 1574 roku, obecnie Dom Wspólnot Chrześcijańskich im. Jana Pawła II.

0 0 0
0/5
Barokowa Kamienica (Fot. aga)

Barokowa Kamienica w Mieroszowie

Mieroszów

Barokowa kamienica z 1737 roku, znajduje się na Rynku, w pobliżu Ratusza.

0 0 0
0/5
Ratusz w Mieroszowie (Fot. aga)

Ratusz w Mieroszowie

Mieroszów

Budynek Ratusza został wzniesiony w 1829 roku w stylu neorenesansowym, jako dom handlowy. Pod koniec XIX wieku został wykupiony przez miasto, zaczął pełnić dzisiejsze funkcje - urzędu dla mieszkańców miasta. Na przełomie XIX i XX wieku został przebudowany w stylu eklektycznym.

0 0 0
0/5
Kamienica eklektyczna (Fot. krystian)

Kamienica eklektyczna

Złoty Stok

Kamienica znajduje się na ulicy 1-go Maja.

0 0 0
0/5

Kamień Brygidy

Bardo

Przy Długiej Drodze znajduje się tzw. Kamień Brygidy, jest to głaz z wykutym krzyżem, który prawdopodobnie w średniowieczu stanowił granice dla opactwa cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim. Pomnik przyrody.

0 0 0
0/5

Wysoki Kamień

Laskówka

Nieopodal miejscowości Laskówka na szczycie góry zwanej Wysoki Kamień znajduje się skała z wyrytym napisem w języku niemieckim „Hier traumten einst zwei glucklichen M.F.” (tłum. Tutaj marzyło raz dwoje szczęśliwych M.F.)

0 0 0
0/5

Forty ziemne

Braszowice

Forty z początku XIX wieku. Zachowało się 6 fortów murowano-ziemnych, znajdują się na wzgórzach otaczających Braszowice.

0 0 0
0/5

Młyn wodny

Ołdrzychowice Kłodzkie

Młyn pochodzi z XVI wieku, przebudowany i powiększony w 1910 roku.

0 0 0
0/5

Miejska Trasa Turystyczna

Złoty Stok

Miejska Trasa Turystyczna w Złotym Stoku pozwala poznać najciekawsze zabytki w mieście...

0 0 0
0/5
Twierdza w Kłodzku (Fot. krystian)

Twierdza w Kłodzku

Kłodzko

Twierdza w Kłodzku stanowi jeden z najciekawszych przykładów architektury obronnej w Polsce i posiada jeden z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych w Europie. W skład twierdzy wchodzą: twierdza główna, fort pomocniczy, fragmenty obwarowań miejskich oraz umocnienia polowe....

0 0 0
0/5
Kamienica z XV wieku (Fot. krystian)

Kamienica z XV wieku

Złoty Stok

Zabytkowa kamienica z XV wieku, znajduje się na Rynku w Złotym Stoku.

0 0 0
0/5
Ratusz (Fot. krystian)

Ratusz

Złoty Stok

Ratusz wybudowany pierwotnie w średniowieczu, powiększony w XVIII wieku, następnie przebudowany na początku XIX wieku. Budynek czworoboczny, nakryty dachem mansardowym. Wewnątrz zachowana część pomieszczeń w pierwotnym układzie.

0 0 0
0/5
Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 1 (Fot. krystian)

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 1

Złoty Stok

Kamienica wybudowana w 1840 roku , z charakterystycznym portalem z dwoma lwami, po lewej stronie znajduje się budynek z 1870 roku, w którym przed wojną mieścił się hotel "Pod Czarnym Orłem"

0 0 0
0/5

Kamienice zabytkowe z XVIII i XIX wieku

Złoty Stok

Kamienice, które zasługują na szczególną uwagę znajdują się przy Rynku nr 11, przy ulicy Wojska Polskiego nr 2, 3, 18a, 20, 22. Są to budynki murowane, wielotraktowe, piętrowe. W ich murach zachowały się rzeźbione renesansowe portale kamienne oraz obramienia kamienne.

0 0 0
0/5
Kamienica Güttlera (Fot. krystian)

Kamienica Güttlera

Złoty Stok

Kamienica Güttlera eklektyczna pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Była siedzibą właściciela ówczesnej kopalni Reicher Trost i huty arsenu Hermana Güttlera. Na ścianie kamienicy można zobaczyć medaliony przedstawiające głowy górników, nad wejściem znajduje się znak górniczy. Do ciekawostek należy...

0 0 0
0/5
Wapienniki (Fot. krystian)

Wapienniki

Złoty Stok

Wapienniki zakupione przez Mariannę Orańską dla potrzeb budowy pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim w 1855 roku, znajdują się przy granicy państwowej.

0 0 0
0/5
Ratusz w Ziębicach. (Fot. krystian)

Ratusz w Ziębicach.

Ziębice

Ratusz w Ziębicach. Budowla pierwotna powstała w średniowieczu, przebudowana w renesansie. Obecna budowla powstała w latach 1887-1890 jako neorenesansowa. Z pierwotnego budynku pozostała wieża z 1561 roku, zakończona hełmem z latarnią. Obiekt jest przyozdobiony dachem z neogotyckimi i...

0 0 0
0/5
Złota Ścieżka (Fot. krystian)

Złota Ścieżka

Złoty Stok

Złota Ścieżka. Trasa turystyczna, dzięki której poznajemy historię rozkwitu górnictwa w Złotym Stoku, w pierwszej połowie XVI wieku miasto było największym ośrodkiem wydobycia złota na Śląsku i znaczącym w Europie. Na trasie znajduje się 11 tablic o działalności górniczej, hutniczej i menniczej...

0 0 0
0/5
Ratusz w Zabkowicach Śląskich (Fot. krystian)

Ratusz w Zabkowicach Śląskich

Ząbkowice Śląskie

Początki ratusza datuje się na średniowiecze, obecna budowla powstała w XIX wieku w stylu neogotyckim.

0 0 0
0/5
Dom Opatów Henrykowskich (Fot. krystian)

Dom Opatów Henrykowskich

Ziębice

Dom Opatów Henrykowskich. Najstarsza kamienica na rynku w Ziębicach, znajduje się pod numerem 42, pochodzi z 1602 roku, przebudowana w 1702 roku.

0 0 0
0/5
Kamienica Fuggerów (Fot. krystian)

Kamienica Fuggerów

Złoty Stok

Kamienica Fuggerów. Budynek zbudowany około 1520 roku, po pożarze przebudowany w 1638 roku. Kamienica z dwoma sąsiednimi budynkami była siedzibą spółki Fuggerów, zarządzającymi swoimi kopalniami złota w Złotym Stoku.

0 0 0
0/5
Domy mieszkalne  (Fot. krystian)

Domy mieszkalne

Ząbkowice Śląskie

Zachowane domy w obrębie Starego Miasta pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, chociaż niektóre z nich pochodzą z XV jak i XVI wieku.

0 0 0
0/5